עלון דבקות: ראיון עם ר' משה ברזל מנחה סדנאות "בדרך אל הטוב" בבתי כלא

"...אני עוסק כרגע באגף התורני. לצערי יש שם גם רבנים וראשי ישיבות, אבל דבר מדהים הוא לראות אנשים שהגיעו לשפל המדרגה, אנשים שחשיבה על הזולת לא עומדת בראש מעיינם, והם משתנים מול העיניים! פתאום הם מבינים שצריכים לחשוב על השני, שהדרך של האגואיזם מזיקה להם. הם לומדים איך להסתדר בחברה, ולבסף רואם אי הכל מתחבר לעבודת הבורא, ולא סתם כעבודת החברה.

בסדנה מלמדים שכשהאדם נולד הוא "שיא האגואיזם". לתינוק אכפת רק מעצמו. כשהוא רוצה משהו, לא מעניין אותו אף אחד. יש גם אנשים מבוגרים שנשארים כך כל החיים, ואלו הם בדרך כלל מי שהגיעו לכלא. בסדנה עורכים תרגילים משותפים שגורמים להם להפעיל את הראש ובעיקר את הרגש. וכך משתנים בצורה מדהימה. בשלב ראשון לומדים שבחברה לא כדאי להיות "רומס", זה מזיק. אולי להיות "סוחר", דהיינו "שמור לי ואשמור לך". לאט לאט מתקדמים ועובדים להגיע לכיוון של אהבה אמיתית - אהבה שאינה תלויה בדבר, שזה להיות משפיע אמיתי. זו השאיפה שלנו.

ההשפעה של הסדנה היא משהו שלא ייאמן. היה אחד באגף התורני שבכלל לא רצה להיכנס לסדנה. הוא טען בתוקף ובצדק שאין לי מה להוסיף לו בידע התורני. הוא אמר: אני יודע ש"ס ופוסקים הרבה יותר ממנו.

במאמר מוסגר אציין שאכן נעזרתי בו רבות במראי מקומות במהלך הסדנה, והוא שולט בצורה מדהימה. ובכל זאת בסיומה של הסדנה הוא אמר לי: "למה לא לימדו אותי את הדברים האלה בחיידר? אם הייתי יודע את זה, יתכן שלא הייתי נמצא כאן!". הוא אמר זאת למרות כל הידע התורני הרחב שלו, כי רק תורת בעל הסולם מלמדת את האדם כיצד להיות קודם כל "אדם"! לחשוב על השני, לא להיות אגואיסט, כי האגואיזם הצרוף מביא את האדם לכל החטאים שבעולם."

 

אנא המתן... פנייתך נשלחת...