להיות תמים עם ה' (יואל אופנהיימר)

הפסוקים של הפרשה:   (בראשית פרק טו פסוקים ג, ה)

(ג) וַיֹּאמֶר אַבְרָם הֵן לִי לֹא נָתַתָּה זָרַע וְהִנֵּה בֶן בֵּיתִי יוֹרֵשׁ אֹתִי...
(ה) וַיּוֹצֵא אֹתוֹ הַחוּצָה וַיֹּאמֶר הַבֶּט נָא הַשָּׁמַיְמָה וּסְפֹר הַכּוֹכָבִים אִם תּוּכַל לִסְפֹּר אֹתָם וַיֹּאמֶר לוֹ כֹּה יִהְיֶה זַרְעֶךָ:

 

פשט הפסוק:

אברהם ושרה הגיעו לגיל מופלג ללא ילדים. אברהם מצטער על כך שימות ללא בן, ושעבדו אליעזר יירש אותו. ה' מזמין אתו לצאת מחוץ לאוהל ולהתבונן בכוכבים. ה' מבטיח לאברהם שזרעו יהיה מרובה כמו כוכבי השמיים.

 

האגדה על הפסוק:   (תלמוד בבלי מסכת נדרים דף לב עמוד א)

ויוצא אותו החוצה - אמר לפניו: רבונו של עולם, הסתכלתי במזל שלי ואיני ראוי לבן. אמר לו: צא מאיצטגנינות [חכמת המזלות] שלך, אין מזל לישראל. אמר רבי יצחק: כל המתמים עצמו [כל מי ושמתנהג בתמימות] – הקדוש ברוך הוא מתמים עמו [מתנהג אתו בתמימות], שנאמר: (שמואל ב' כ"ב) עם חסיד תתחסד עם גבר תמים תתמם. אמר רבי הושעיא: כל המתמים עצמו - שעה עומדת לו [רואה הצלחה במעשיו], שנאמר (בראשית יז) התהלך לפני והיה תמים, וכתיב: והיית לאב המון גוים.

 

נקודות למחשבה:

מאוד קשה לאדם להתעלם מחוקי העולם ולאמין בתמימות בהבטחות של הבורא! אברהם התייאש מלהוליד בן, וגם ניסה לגלות מה טמון בעתיד על ידי לימוד סימני הכוכבים והמזלות . המדרש משתמש במילה "צא" במובן מופשט: תצא מצורת החשיבה שלך, מהאמונה שגורל האדם קבוע מראש, תאמין בתמימות בבורא. רש"י מבאר על הפסוק :" תָּמִים תִּהְיֶה עִם יְהוָה אֱלֹהֶיךָ" (דברים יג): התהלך עמו בתמימות ותצפה לו ולא תחקור אחר העתידות, אלא כל מה שיבא עליך קבל בתמימות ואז תהיה עמו ולחלקו.

אם האדם מצליח להשיג את מדרגת האמונה התמימה הוא יוכל להשתחרר משליטת  הגורל על חייו. היהדות מכריזה: אין מזל לישראל! (כמובן לא במובן שלישראל יש מזל רע, אלא שישראל נמצא מעל המזל, מעל הגורל הקבוע מראש): יש בכוחו של ישראל לשנות את הגורל על ידי מעשיו בעולם!

 

אמירה זאת נכונה לא רק לגבי האדם הבודד אלא לגבי האומה כולה. לעם ישראל תפקיד ייחודי שאינו נתון לחוקי ההיסטוריה הרגילים.  הישרדותו של העם היהודי למרות הפיזור בין הגויים, הרדיפות, השמד, וההתבוללות, מהווה חידה גדולה, תופעה ייחודית ובלתי מוסברת על ידי תפיסה היסטורית- מדעית רגילה.
הפחד מהעתיד הבלתי נודע עדיין מושך המוניים לעיסוק במזלות ובהורוסקופים. אחרים מבקשים להתכונן  בדרכים מגוונות: פוליסות ביטוח , תוכניות חסכון, רפואה מונעת , תחזית מזג אוויר, תחזיות פיננסיות ופוליטיות... אך המסר של התורה פשוט : עיסוק המופרז בעתיד לא מביא ברכה לאדם . עליו להתרכז בהווה, לחיות כל יום וכל רגע על הדרך הנכונה ועמוקה ביותר: להיות תמים עם ה'.

אנא המתן... פנייתך נשלחת...